سفرنامه ۳

پویاسالاری از بینندگان «تابناک» در مطلب ارسالی برای «نگاه شما» نوشته است:

با عرض سلام

بنده دارای شرکتی بازرگانی هستم که بنا به مقتضیات شغلی پانزده روز قبل سفری به چین جهت بازدید از نمایشگاه گوانگجو داشتم.

این نخستین سفر بنده به این کشور بود و دیدی که نسبت به این کشور داشتم علیرغم مطالعه در اینترنت کاملا متفاوت بود. بنده نزدیک هشت روز در کشور چین اقامت داشتم و در این مدت از دو شهر شنزن و گوانگجو بازدید کردم. لذا مناسب دیدم تا این تجربه را با سایر هموطنان قسمت نمایم.

شهر شنزن:

دارای ده میلیون نفر جمعیت است که شهر جدید دارای تاریخی 40 ساله است. این شهر بسیار تمیز، مرتب و سرحال مینمود. محل اقامت بنده در مرکز شهر (جایی به مانند بلوار کشاورز از نظر موقعیتی) بود.

بسیار جالب بود که با جمعیت ده میلیونی هیچ گونه ترافیکی نه در ساعات صبحگاحی و نه در ساعات عصرگاهی مشاهده نشد.

سرویس اتوبوس و مترو بسیار منظم عمل می‌کردند و تاکسی‌های بسیار مرتب و تمیز (غیر گردشی) با نرخی بسیار ارزانتر از تاکسی تلفنی‌های تهران همیشه در دسترس بودند.

تاکسی‌ها عموما LPG بودند و هیچ گونه بوی بدی از سوختن گاز خودروها به مشام نمیرسید. نمیدانم چگونه است که در تهران با جمعیتی کمتر در ترافیک شهری واقعا امکان تنفس نیست اما در چین با جمعیتی بیشتر شما سبکی هوا را احساس می‌کنید. آیا بنزین‌های ما ایراد دارد؟

شهر گوانگجو:

این شهر وسیعتر از شهر شنزن بوده و جمعیتی بالغ بر دوازده میلیون نفر را داراست. این شهر نسبتا صنعتی است.

بنده بنا بر تجربه نمایشگاه‌های ایران که برای فرار از ترافیک باید صبح خیلی زود عازم نمایشگاه شد، عازم نمایشگاه گوانگجو یا همان کانتون فیر شدم.

نمایشگاهی که بدون اغراق سه برابر نمایشگاه بین المللی تهران بود و دارای ایستگاههای مترو، تاکسی و اتوبوس بود.

جالب اینکه نه در ساعات آغازین و نه در ساعات انتهایی نمایشگاه هیچ گونه اثری از ترافیک مشاهده نمیشد.

خودروها به راحتی رفت و.آمد میکردند و به راحتی وارد بارکینگ‌های نمایشگاه می شدند که تقریبا تمامی درخواست‌ها را جوابگو بودند.

هیچ خودرویی در کناره اتوبان جنب نمایشگاه پارک نمیکرد و پلیس به شدت با این موضوع برخورد میکرد. (لطفا روزهای نمایشگاهی و خیابان سئول و بزرگراه چمران را در نظر آورید).

از موارد جالب دیگر این نمایشگاه حجم بسیار بالای شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان بود که در این شلوغی شما همیشه یک نظم و یک سیستم مرتب را احساس میکردید، میزهای اطلاع رسانی فراوان، سرویس‌های بهداشتی متعدد بسیار تمیز (با این حجم از بازدیدکنندگان) و تهویه مطبوع سالن‌ها که به هیچ عنوان احساس گرما به شما دست نمی داد.

این موارد را با نمایشگاه بین المللی تهران لطفا مقایسه کنید و... جالب اینکه بازدیدکنندگان این نمایشگاه از اقصی نقاط دنیا بوده و همگی راضی از حضور و پرداخت هزینه‌ها بودند (حداقل چهره‌ها اینگونه نشان میداد).

نظم در چیدمان موضوعی غرفه‌ها نیز بسیار چشمگیر بود. مهمترین نکته تمیزی محوطه نمایشگاه و عاری بودن محوطه از بطری‌های خالی آب، پوست چیپس و پفک و بروشورهای شرکتها و کلا زباله بود.

مجددا این مورد را با نمایشگاه تهران مقایسه کنید. از دوست چینی خود پرسیدم که آیا اگر کسی در خیابان زباله ای بریزد جریمه ای در بر دارد؟ ایشان جواب داد خیر مردم خود به خود رعایت می کنند.

از بحث نمایشگاه که بگذریم نکته جالب دیگر اینکه در این مدت در این دو شهر بسیار بزرگ بنده (بدور از هرگونه اغراق) کمتر از ده عدد خودرو چینی دیدم.

یعنی این ملت چین حداقل در این دو شهر، از سوار شدن بر خودرو ساخت کشور خود امتناع میکنند و تماما از خودرو‌های کره ای، ژاپنی و آمریکایی (مونتاژ چین) استفاده میکنند. حال چرا ما در ایران باید این خودرو‌ها را به قیمت گزاف خریداری کنیم خدا داند.

همچنین مترو با اینکه بسیار شلوغ بود میتوانستی بدون اینکه بوی عرق تن کسی آزارت دهد از آن استفاده نمایی. در آخر بنده چین را بسیار پیشرفته دیدم که به جرات میتوان گفت به زودی زود برترین ابرقدرت دنیا خواهد شد. البته دوست چینی من متذکر شد که فقط 7 یا 8 شهر بزرگ هستند که اینگونه پیشرفته هستند و مابقی شهرها این حال و روز را ندارند.

به امید اون روزی که فقط جنس چینی بنجل وارد کشور نشود بلکه فرهنگ کار و مدیریتی چینی هم وارد شود.

iranianlc

ساختمان نمایشگاه کانتون فیر
نمایشگاه کانتون از مهمترين رخداد هاي دنياي تجارت بين الملل محسوب ميشود.
امیدواریم مطالب این سایت برای شما که قصد بازدید از نمایشگاه را دارید مفید واقع گردد.

www.cantonfari.ir
اولین وب سایت تخصصی نمایشگاه گوانگجو ( کانتون فیر )

instagram

ما را در اینستاگرام بهمراه داشته باشید.
instagram.com/cantonfair.ir

telegramآخرین اخبار و اطلاعات نمایشگاه کانتون فیر را در شبکه تلگرامی ما دنبال کنید.
cantonfair_ir@